Şebinkarahisar

Kenevir Üretimi Giresun ve ilçelerinde neden yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimini gündeme getirmesiyle birlikte, izin verilen iller arasında Giresun’un olmayışı, Şebinkarahisar Ziraat Odası başkanını harekete geçirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kenevir üretimini gündeme getirmesiyle birlikte, kenevir üretimi için izin verilen Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak illerinin arasında Giresun’un olmayışı, Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan’ı kenevir üretilen illerin arasına Giresun’un dahil edilmesi için harekete geçirdi.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, Şebinkarahisar’da tütün yetiştiriciliğinin sona ermesiyle birlikte olağanüstü göç veren Şebinkarahisar’da arazilerin büyük bir kısmının ekilmediğini söyledi. Başkan Arslan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Kenevir konusunda söylediklerinden sonra, özellikle Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerimizde alternatif ürün olarak çiftçilerimize katkı sağlayacak olan kenevir üretimi için ilimiz Giresun’un üretim yapılan iller arasına dahil edilmesi için tüm girişimlerimizi yapıyoruz dedi.

Devlet kontrolünde ekimi gerçekleştirilen kenevir üretilmesine izin verilen iller arasına Bartın ve Karabük illeri eklendi. 18 olan il sayısı Şanlıurfa’nın çıkarılması ve bu iki ilin eklenmesi ile 19’a çıkmış oldu.

KENEVİRİN NE GİBİ FAYDALARI VAR

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda. Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere. Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevirle yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz. Tüm petrokimya ürünleri kenevir kullanılarak daha ucuza üretilebilir.

KENEVİRİN MEDİKAL VE ÇEVRESEL KULLANIMI

AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini, ayrıca ağrıyı azaltmada kullanılıyor. Glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu. Bataklık kurutmada çok etkilidir. Radyasyon temizleyicidir. Olağanüstü miktarda oksijen üretir.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım ve halen aynı iş yerinde devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek için Bilge adam akademiden sistem uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın