Kelkit Yöresi

Eğribel Tünelinin Temeli 25 Nisan Cumartesi Günü Atılıyor

AK PARTİ Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat OKUYAR, Eğribel Tünellerinin Temelinin 25 Nisan Cumartesi Günü Bakan ve Milletvekillerinin katılımları ile atılacağını ifade ederek, tüm ilçe ve bölge halkını bu tarihi güne tanıklık etmek üzere törene davet etti.

EĞRİBEL TÜNELİNİN TEMELİ 25 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜ ATILIYOR.

AK PARTİ Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat OKUYAR, Eğribel Tünellerinin Temelinin 25 Nisan Cumartesi Günü Bakan ve Milletvekillerinin katılımları ile atılacağını ifade ederek, tüm ilçe ve bölge halkını bu tarihi güne tanıklık etmek üzere törene davet etti.

AK Parti İlçe Başkanlığı Tarafından Gazetemize Gönderile Basın Açıklamasında,

Yaklaşık yarım asırdır tüm Şebinkarahisarlıların ve bölge insanının rüyası olan Eğribel Tünellerini, bu hafta sonu yapacağımız temel atma merasimiyle gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Yıllardır ilçe ve bölge insanının, saatlerce hatta günlerce mahsur kaldığı, birçok elim trafik kazasında yakınını eşini dostunu yitirdiği, kar yağışının durumuna göre genellikle Kasım ile Nisan ayları arasında sürekli ulaşıma kapanan Eğribel Geçidi,  Ak Parti Hükümetleri döneminde tarihe karışıyor.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerinde Dönemin Ulaştırma Bakanı Sn.Binali YILDIRIM’ın ilçemizi ziyaretleriyle başlayan ve devam süreçler sonunda, Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bizzat talimatları ile 7 Mart 2014 tarihinde Yüksek Planlama Kurulundan geçen, 14 Nisan 2014 tarihinde ön yeterlilik ihalesi ile başlatılan ihale süreci 30 Eylül 2014 tarihinde yapılan nihai ihale ile tamamlanmıştır.

Dereli-Şebinkarahisar-Suşehri arasındaki yolların tamamını kapsayan projenin ilk etabı olan Eğribel Tünelleri yaklaşık 110 Milyon TL ‘ye ihale edilerek, yüklenici firmalar tarafından tünel girişindeki çalışmalara başlanmıştır. Toplam 5 bin 985 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılacak olan Eğribel Tüneli 1720 Metre rakımdaki Asarcık köyü çıkışından açılmaya başlanacak ve yaklaşık 3 yılda bitirilecek. Tünellerimize 25 Nisan 2015 Cumartesi günü Gümrük ve Ticaret Bakanımız Nurettin CANİKLİ başta olmak üzere çok sayıda Bakan, Milletvekili ve Davetlinin katılacağı görkemli bir törenle ilk kazmayı vuracağız.

Bu tünellerin devamı olan 5 Bin Metre uzunluğundaki Pınarlar tünellerinin de yapılmasıyla birlikte 118 Km olan Şebinkarahisar-Giresun yolu 89 Km ye düşürülerek yaklaşık 30 Km kısalacak ve yaz kış yüksek standartlı bir yol olarak halkımızın hizmetine sunulacaktır.

Bu tüneller ile kış aylarında yaşanan ulaşım sorunlarının önüne geçileceği gibi, Karadeniz limanlarına giden hızlı geçiş yollarını sağlamış, ilçemizin turizm, eğitim ve sosyo ekonomik anlamda önünü daha da açmış olacağız.

Proje büyüklüğü açısından sadece ilçemize değil ilimiz ve bölgemize tek kalemde yapılan en büyük yatırımlarından biri olma özelliğine sahip Eğribel Tünellerinin hiç şüphesiz ki en büyük mimarı girdiği her seçimde AK Partinin ve Kurucu Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yanında olan Şebinkarahisar halkıdır.

Böyle güçlü bir yatırım hem ilçemiz hem de ülkemiz için bir iftihar vesilesidir. Ülkemizin nereden nereye geldiğinin en büyük göstergesidir.12 yıl önce tüm Anadolu’nun kullandığı kıtalar arası bağlantı sağlayan 3 bin Metrelik Bolu Dağı tünelini yapamayan Türkiye, 25 Nisanda ili ile ilçeleri arasına 6 Km çift tüp Eğribel tünellerinin temelini atıyor.

25 Nisan Cumartesi günü yapacağımız Temel atma töreninde,  kadınıylaerkeğiyleçocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, başından beri bu tünelin yapılacağına inanan ve inanmayan herkesi, bu tarihi ana tanıklık etmek üzere Eğribel’e davet ediyoruz.

Tamamlandığında, Türkiye’de ki en uzun 3 tünelden birisi olacak Eğribel Tünelinin planlanması, yüksek planlama kurulundan geçirilmesi ve ihaleye çıkarılmasındaki talimatlarından dolayı dönemin başbakanı Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sn.Ahmet DAVUDOĞLU’na, Sürecinin her adımını hassasiyetle takip eden Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin CANİKLİ’ye, Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a, Giresun Milletvekillerimiz Sayın Mehmet GELDİ ve Sayın Adem TATLI’ya, İstanbul Milletvekillerimiz Sayın Ünal KACIR ve Sayın Ahmet Baha ÖĞÜTKEN’e, Belediye Başkanımız Sayın Şahin YILANCI ve eski ilçe Başkanımız Sayın Ahmet BÖLÜK’e teşekkür ediyoruz.

Bu büyük yatırımın şimdiden ilçemizin ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmasını diliyor, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

Nejat OKUYAR

Ak Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım ve halen aynı iş yerinde devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek için Bilge adam akademiden sistem uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın