Köyden Haberler

Altınçevre’den gökyüzüne uzanan buluşun hikayesi

Şebinkarahisar’ın Mucit Öğretmeni Celalettin Turkar “iç darbe ile hareket eden roket” buluşunun hikâyesini Şebin Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı’ya anlattı.

İç Darbe ile Hareket Eden Roket” buluşunu Altınçevre Köyü Koru Mahallesi’nde vekil öğretmenlik yaparken, öğrencisiyle yaptığı bir deneyden esinlenerek geliştirdiğini söyleyen Turkar, bugünlere nasıl geldiğini “mesleğim ve branşım beni sürekli bir arayış içine itiyor. Hayatımın her anı sürekli deney yapmakla geçiyor” sözleriyle özetledi. Sayın Turkar sözlerine şöyle devam etti.

Roket Projesinin Adı: FERNER Projesi…

“Elimde yılların birikimi çok önemli çalışmalarım var. Sizlerde biliyorsunuz, günümüzde bilim adamlarınca incelenip patentini almadan şu buluşu yaptım demek olmuyor. Zamanı geldiğinde onların duyurularını da yapacağım. Bugün ise ilgi ile takip edilen “iç darbe ile hareket eden roket” buluşum bunların içinden sadece bir tanesi. İncelemeli olmak kaydı ile patentini aldıktan sonra artık projemin insanlara hizmet etmesi için paylaşılması hayata geçirilmesi gerekiyordu. Bunun için buradayım. Umarım bu proje sadece 2016 Uluslararası Buluş Fuarında sergilenmek için değil, tüm insanlara ve uzay bilimine katkısı olması için hayata geçirilecek duruma gelir. İç darbe ile hareket eden roket buluşumun esas nedeni benim için çok önemli. Aslında bunun ön plana çıkarılarak FERNER adını verdiğim projemde, öğretmen ve öğrenci arasındaki diyalog ve özverinin öne çıkmasını isterim.”

Altınçevre Köyü Koru Mahallesi’nde tek öğrenci için yapılan deney ile FERNER projesinin temelleri atıldı…

CelallettinTurkar sözlerine şöyle devam etti. “1995 Yılında Şebinkarahisar Altınçevre Köyü Koru Mahallesinde vekil öğretmenlik yaptığımda, okulda toplam 12 öğrencim vardı. Birleştirilmiş sınıflar olduğundan beşinci sınıfa giden sadece bir öğrencim vardı. Bu öğrencim, Şükran Aydın (Altun), fen bilgisi dersine ayrı bir ilgisi olan, sürekli soru soran, çalışkan bir öğrencimdi. Yine bir dersimizde deney yapıldığında, öğrencinin anlamasını kolaylaştıracak bir konuyu işliyorduk. O günkü konu deney yapılmadan da anlatılıp geçilebilirdi. Bu karar biz öğretmenlerin vicdanına kalmış bir olaydır. Benim için ise mesleğimizde burası çok önemli. O deneyi sadece bir öğrencim olsa da yapmalıydım. Onu önemsememek olmazdı ve ben o öğrencime çok değer verdiğimden dolayı o günkü dersimin konusu ile alakalı deneyi yaptım. Eğer o gün yaptığım deneyi yapmamış olsaydım, ortaya çıkan “ters tepkime” durumunu göremeyecektim. Öğrencimin dersine gösterdiği ilgi, benim ona verdiğim değer bu gün burada olmamın sebebi olan buluşumda olmazdı.”

Altınçevre’ye FERNER Roket anıtını dikme sözü…

Altınçevre Köyü Koru Mahallesi’nde bir yıl öğretmenlik yapan Celalettin Turkar, Öğrencisi Şükran’ın çok başarılı ve çalışkan bir öğrencisi olduğunu söyleyerek, Altınçevre Köylülerinin sıcakkanlılığını ve misafirperverliklerini unutamadığını, onlara çok şey borçlu olduğunu ve bir gün mutlaka Altınçevre’ye FERNER Roket Anıtı’nı dikeceğini ifade etti.

Hüseyin  Şenel Odacı

Kaynak: www.sebingundem.com

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım ve halen aynı iş yerinde devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek için Bilge adam akademiden sistem uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın