Köyden Haberler

ALTINÇEVREDE BAYRAMLAŞMAK BİR BAŞKA GÜZEL

Şebinkarahisar Altınçevre Köyü Sosyal Yardımlaşma ve DayanışmaDerneği, geleneksel hale getirdikleri Bayram programlarını, 21 yıldır aksatmadan sürdürüyor.

Gurbet ve Sıla buluşması için, Altınçevre Köyü Derneği üyeleri, Ramazan Bayramlarını özlemle bekliyor.

Altınçevre Köyü Derneğimiz kurulduktan sonra, ilk seçimde dernek başkanlığına seçilen Hüseyin Şenel Odacı ve yönetim kurulu, birçok ilklere imzalarını attılar.Bu günlere geldiğimizde daha da anlam kazanan icraatlarından bir tanesi ve en önemlisi, birlik ve beraberliği kuvvetlendirmek için almış oldukları bayramlaşma kararı.Bu amaçla 1998 yılında başlatılan, ‘ Ramazan bayramını Altınçevre’de, Kurban bayramını İstanbul da kutlayalım,’sloganı ile yola çıkan başkanımız ve ekibinin başlatmış olduğu bu gelenek, günümüzde ne kadar doğru bir karar olduğu anlaşılmış oluyor. Bizlerde başlatılmış olan bu geleneğimizi aksatmadan devam ettiriyoruz.

Şebinkarahisar’da geleneklerimizin yaşatılması için, Şebinkarahisar’daki tüm köy dernekleri bu tür programları, köylerinde yapmaları gerekir. Bayramların manevi havası olması dolayısı ile bu tür etkinliklerin yapılması için müsait günler olduğunu belirten gençler, sözlerine devam ederek ‘aslında,1998 yılından bu yana bayramlar kış aylarına denk geliyordu, köyümüzde ancak beş, on hane oluyordu. Derneğimizin böyle bir aktivitesinin olması, yöremizde ve Altınçevre’de kış aylarında heyecanla karşılanıyor aynı zamanda kısa bir zaman da olsa köyümüze giden üyelerimizle yöremize canlılık gelmiş oluyordu. Bayramlaşma programlarını devam ettirmemizin en önemli çıkış noktasıda burası oluyordu.

Manevi havası yüksek olan bu günlerde birçok aktivitelerde yapılıyor.Bayram namazı kılındıktan sonra topluca köy mezarlığını ziyaret ediyoruz. Köyümüzün tarihini bilenler hatırlar, eskiden komşu ve civar köyler Altınçevrede Bayram namazını kılarlarmış. Namazdan sonra, köy halkı gelen misafirleri bırakmazlar bütün evlerde gelen misafirlere yemek yedirilir, köy meydanına kurulan tezgâhlardan alışveriş yaparlar, aralarında hediyeleştikten sonra gelen misafirler köylerine uğurlanırlarmış. Bizlerde bu geleneğimizi yaşatmak için, her evde yemek yenecek şekilde ayrılıp köy halkı ile kahvaltı yapıyoruz. Daha sonra köyümüz de bulunan bütün evleri, yönetim kurulu ve üyelerimizle tek tek ziyaret ederek bayramlaşırken, önceden hazırlanmış hediyelerini veriyoruz. Böylece tarihimizden gelen misafirperverliğimizi yaşatmaya çalışıyoruz.

Bunun yanı sıra, tüm üyelerimiz çevre köylerdeki akrabalarını, hastalarımızı, yaşlılarımızı ziyaret ederek bayramlaşma imkânına kavuşuyor ve çok güzel kaynaşmalar oluyor.

Gurbet ve sılada yaşamakta olan insanlarımız, kaybolmakta olan yardımlaşmayı, paylaşmayı, akraba ve komşu ilişkilerini güçlendirme, köyümüzün bayramlara özgü eğlencelerini yaşatma ayrıca problemlerini yerinde görerek, yapılması gereken işleri ilgili kişilerle tartışma imkânını da buluyorlar.

Ayrıca  Köy ihtiyar heyeti arasında oluşturduğumuz bir heyetle, Şebinkarahisar’daki mülki amirlerimizle ve hemşerilerimizle de bayramlaşmak sureti ile yöremize canlılık kazandırmış oluyoruz.’dediler. Önümüzdeki bayramlarda, komşu köylerimizde de bu canlılığın yaşanması için, bütün köy derneklerimizin Ramazan bayramlarında köylerinde olmaları için çalışmalar yapacağız.

Ramazan bayramının yaz aylarına gelmesi ile birlikte Altınçevrelilerin tamamına yakını artık bayramlarını köylerinde geçirmektedirler. Sizlerin vasıtası ile derneğimizin bayramlaşma programlarına, 21 senedir katılan üyelerimize, bizleri ağırlayan ve misafir eden Altınçevre köyü Muhtarımıza ve köyde bulunan hemşerilerimize, Altınçevre’de bayramlaşma programlarını başlatan ve emeği geçen hemşerilerimize,  çok teşekkür ediyoruz.’diyerek sözlerini tamamladılar.

Muhammed Kerim Koç

1996 yılında Giresun Şebinkarahisarda dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimi şebinkarahisarda tamamladım. Liseyi şebinkarahisar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde bitirdim. Üniversite için de Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Bilgisayar programcılığını okudum. Üniversite stajı için gelmiş olduğum özel bir firmada işe başladım ve halen aynı iş yerinde devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek için Bilge adam akademiden sistem uzmanlığı eğitimi aldım. Sanallaştırma ve Ağ tarafında kendimi sürekli olarak geliştiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın